Az orrspray-k helyes használata
A nátha (megfázás) kórokozói különböző vírusok, melyek cseppfertőzéssel terjednek az emberek közt. Sokszor elegendő ehhez, hogy egy fertőzött egyén eltüsszentse magát; a kijutó nyál- és váladékcseppecskékkel tucatszám kerülnek levegőbe a vírusok, melyek akár több méteres távolságra is eljuthatnak így. A bőrre és a különböző felületekre tapadva hosszabb-rövidebb ideig is élet- és fertőzőképesek maradhatnak.
A szervezetbe bejutó vírusok elsősorban a felsőbb légutak sejtjeiben szaporodnak, az alsóbb területekre a fertőzött váladék lecsorgása révén juthatnak el.
A megfertőződés után pár napos, ún. inkubációs időszakot követően jelentkeznek a nátha mindenki által jól ismert, mondhatni „klasszikus” tünetei: kaparó érzés a torokban, orrdugulás, vizes orrfolyás, esetleg hőemelkedés, nem túl magas láz, és általános tünetek, mint például étvágytalanság, fáradékonyság, levertség.
A náthát okozó vírusok ellen specifikus készítmény nem áll rendelkezésre, a terápiában használt készítmények elsősorban a másodlagos felülfertőződések kivédését/megelőzését, illetve a kellemetlen tünetek enyhítését hivatottak célozni. A fizikai kímélet, helyes, vitamindús étrend mellett a nyákoldók, és orrcseppek/orrspray-k képezik a kezelés bázisát, melyek egyúttal a bakteriális felülfertőződések ellen is segítenek fellépni.
Optimális esetben, ép immunrendszer mellett a betegség kb. 7-10 nap alatt magától gyógyul, és a szervezetben termelődött specifikus antitestek (ellenanyagok) bizonyos ideig védettséget adnak az újrafertőződéssel szemben.
Szövődményes esetekben leggyakrabban arcüreggyulladás, középfülgyulladás, és az alsóbb légutak gyulladásos folyamatai alakulhatnak ki.
Megelőzésük kulcsa legfőképpen a légutakban pangó váladék minél hatékonyabb eltávolítása, mely elsősorban a megfelelő, vény nélkül is elérhető készítményekkel történik. Ezek közül az egyik leghatékonyabb „technika” a megfelelő orrspray használata.
Ma már ezen termékek körében is meglehetősen széles a paletta, többféle hatóanyag, s ezáltal többféle hatásmechanizmus közül választhatunk.
Az orrcseppek/spray-k rendszerint tartalmaznak egy ún. dekongesztáns (érösszehúzó) hatóanyagot, melynek köszönhetően az orrnyálkahártya duzzanat mérséklődik, és szűnik az orrdugulás érzése. Emellett léteznek olyan készítmények, melyekhez váladékoldást elősegítő kémiai anyagot is társítottak a gyártók, ezáltal is elősegítve a légutakban felgyülemlő váladék minél hamarabb történő kiürülését.
A hatékonyság fokozása érdekében, érdemes a spray formátumot előnyben részesíteni a cseppel szemben. Az orrcseppek ugyanis elsősorban csak a becseppentés helyén fejtik ki hatásukat, és kellemetlen élményt is szerezhetnek a garatfalon lecsorogva a maguk után hagyott kesernyés utóízzel. Ez egyébként főleg gyermekeknél bír jelentőséggel, hiszen ők eleve ódzkodnak az ilyen kezelésektől, s a keserű „mellékhatás” még ellenállóbbá teheti őket az orrcsepp használatával szemben.
A spray kiszerelésnél az orrjáratba fújva a folyadék porlasztódik, s ezek a kis mikro-cseppek távolabbi területekre is könnyedén eljutnak. Befújásnál érdemes arra is odafigyelni, hogy a porlasztófej végét ne csak az orrnyíláshoz érintsük, hanem próbáljuk kicsit mélyebbre helyezni, hogy a beporlasztott folyadék minél messzebbre kerülhessen.
Az orrspray-k használata során felvetődhet a kérdés, hogy vajon befújás közben az üvegcsére rakódó váladékban hemzsegő kórokozók nem képesek-e súlyosbítani a fertőzést, netán fertőzőforrást alkothatnak-e az egyén közvetlen közelében élők számára. Szerencsére egyes gyártók erre is gondoltak: ma már olyan készítmény is elérhető, amely praktikus, használat után azonnal leöblíthető kupakkal van ellátva, gyakorlatilag elzárva ezzel a kórokozók útját.
Annak érdekében, hogy az orrspray minél kevésbé szennyeződjön az orrváladékkal, s ezen keresztül a kórokozókkal, érdemes használat előtt orrunkat alaposan kifújni, s csak ezután befújni mindkét orrjáratba.
Természetesen oda kell figyelni a készítmény megfelelő körülmények között történő tárolására is, az erre vonatkozó utasításokat minden esetben megtaláljuk a hozzá tartozó dobozban.
(Magyar Zsuzsanna, lektorálta: Dr. Gocs Nelli, szakgyógyszerész)
2014.01.06.