A megfázás lehetséges következményei
A megfázás a leggyakoribb megbetegedések egyike. A felnőttek évente 2-3, az óvodáskorú gyerekek pedig átlagosan 4-5 alkalommal betegszenek meg. Mivel a megfázást, náthát a legtöbben banális betegségnek tartják, sokan félvállról veszik, és otthoni gyógymódokkal próbálkoznak. A nem megfelelő kezelés azonban növeli a komplikációk veszélyét, a megfázást okozó vírusok átterjedhetnek más szervekre, legrosszabb esetben akár a tüdőre vagy a szívre is.
A megfázás legyengíti a szervezetet, az immunrendszer ilyenkor azzal van elfoglalva, hogy leküzdje a megfázást, náthát okozó vírusokat (leggyakrabban Rhino-, Adeno-, Corona- és RSV (respiratory syncytial) vírusok). Emiatt kevésbé tud ellenállni a többi kórokozó támadásának, és bakteriális felülfertőzés alakulhat ki. Különösen a legyengült immunrendszerű, illetve idős emberek és a kisgyerekek fogékonyak a szövődményekre. A beteg szervezetének bakteriális felülfertőzés esetén már két különféle fertőzéssel is meg kell küzdenie, a kezdetben ártalmatlannak tűnő megfázásból így lehet elhúzódó, komoly betegség. A bakteriális felülfertőzés gyakori komplikáció, de az is előfordulhat, hogy más típusú vírusok támadják meg a legyengített szervezetet. A megfázás leggyakoribb szövődménye a mandulagyulladás, a tüdőgyulladás, a középfülgyulladás, az orrmelléküreg-gyulladás, a garatgyulladás és a krónikus bronchitis, legsúlyosabb esetben pedig a szívizomgyulladás és agyhártyagyulladás. Valamennyi felsorolt betegség orvosi kezelést igényel! Ha ezek tüneteit tapasztalja, ne késlekedjen felkeresni háziorvosát!
A vírusos szívizomgyulladás tünetei
A vírusos szívizomgyulladás (myocarditis) a megfázás igen ritka, ám annál veszélyesebb szövődménye, súlyos esetben akár a beteg halálát is okozhatja.
A vírusos szívizomgyulladás tünete az általános gyengeség, a levertség, a teljesítménycsökkenés. A beteg gyorsan elfárad, étvágytalan, jellemző a súlycsökkenés, illetve a végtagfájdalom. Ezeket a tüneteket mindig vegye komolyan, és forduljon orvoshoz a lehető leghamarabb!
A megfázás hörgőket, tüdőt és agyat érintő lehetséges szövődményei
Aki sokáig figyelmen kívül hagyja az erős köhögést, a krónikus bronchitis kialakulását kockáztatja. A baktériumok (leggyakrabban Streptococcusok) megtelepedhetnek a légutakban, és tüdőgyulladás (pneumónia) alakulhat ki. Legrosszabb esetben a baktériumok az agyat is elérhetik, ahol agyhártyagyulladást okoznak. Ez az úgynevezett bakteriális meningitis, amely kezelés nélkül néhány órán belül életveszélyes állapottá fajul. Magas lázzal és erős fejfájással jár, ha ilyen tüneteket tapasztal, azonnal hívjon orvost, és már a telefonban közölje vele gyanúját!
Az orrmelléküreg-gyulladás tünetei
Az orrmelléküreg-gyulladás jellemzője a fej- és végtagfájdalom, láz, levertség, orrdugulás, szaglás- és ízérzékelés-csökkenés, az orrváladék nyúlós, zöldes-sárga. Előfordulhat fogfájás is. A fejfájás előrehajláskor, felálláskor és ugráláskor erősödik. Az orrmelléküregek nyomásra érzékenyek. A bakteriális és vírusos orrmelléküreg-gyulladás tünetei különbözőek. Ha egyoldali arcfájdalom és egyoldali orrfolyás jellemző, akkor bakteriális orrmelléküreg-gyulladásról van szó. A vírusos orrmelléküreg-gyulladás kétoldali arcfájdalommal és kétoldali orrfolyással jár.
Az orrmelléküreg-gyulladás is orvosi kezelést igényel, enyhébb esetben orvosa gyógyszeres kezelést javasolhat (orrspray-k, gyulladáscsökkentő orrspray-k, inhaláció, száraz meleg), ha a betegséget orrpolip vagy orrmandula-gyulladás okozza, akkor műtéti megoldás jöhet szóba.
Időben megkezdett kezelés híján olyan súlyos szövődmények léphetnek fel, mint például agyhártyagyulladás vagy fekélyesedés. Erre erős fájdalom, tartós láz, arcduzzanat, letargia, tudatzavar, aluszékonyság, neurológiai tünetek és idegi fájdalom hívhatja fel a figyelmet. Azonnal orvoshoz kell fordulni, ha az említett tüneteket tapasztalja!
A középfülgyulladás tünetei
A középfülgyulladás (otitis media) legjellemzőbb tünete a fülfájás, a halláscsökkenés, a láz és az általános betegségérzet.
Meg kell még említeni, hogy mivel a megfázás miatt az immunrendszer legyengül, a herpesz vírusok is aktiválódhatnak ajakherpeszt okozva. Ha valaki egyszer már megfertőződött a herpeszvírussal, a vírusok egész életen át a szervezetben maradnak, és időnként, amikor az immunrendszer legyengül, aktiválódnak.
Az egyszerű megfázás az egyébként egészséges felnőtt embereknél ritkán jár komplikációkkal, azonban ha félvállról veszi, és nem kíméli magát, vagy ha meg van fázva és sportol, akkor súlyos szövődmények kialakulását kockáztathatja.
(Bak Marianna, lektorálta: Dr. Árki Ildikó)
2014.02.15.