Hogyan előzhetjük meg a náthát?
A náthát okozó vírusok kortól és nemtől függetlenül bárkit megbetegíthetnek – főként az őszi-téli időszakban. Gyermekközösségbe kerülő gyermekek esetében akár évi 6-8 meghűléses betegség is előfordulhat. Idősek, krónikus betegségben szenvedők, krónikus légúti betegek vagy a dohányosok általában fogékonyabbak a fertőzésekre, így a megfázásra is.
Bár a nátha alapvetően nem súlyos betegség, tünetei nagyon kellemetlenek és akár súlyosabb szövődményei is lehetnek, fontos tehát a megelőzés.
Mit tehetünk a nátha megelőzése érdekében?
Védőoltással nem védekezhetünk, mivel rengeteg típusú vírus okozhatja a náthát. Leggyakoribb a Rhinovirus által okozott fertőzés.
A betegség kialakulásában a fertőzésen kívül szerepet játszhat a szervezet védekezőképességének csökkenése, amit kiválthat meghűlés, vitaminhiány, de a fáradtság, a stressz és az éhezés is hozzájárulhat. A leghatékonyabb fegyver a vírusokkal szemben az immunrendszerünk erősítése. Ezt a legtermészetesebben egészséges életmóddal érhetjük el.
Sportoljunk rendszeresen erőnlétünknek megfelelően, tartózkodjunk sokat a szabadban, sétáljunk nagyokat. Fogyasszunk egészséges, rostokban, vitaminokban gazdag ételeket, igyunk sok folyadékot. Folyadékok között a szénsavmentes ásványvizet részesítsük előnyben a cukros üdítőkkel szemben. A sok cukor gátolhatja az immunrendszer működését, táptalajt jelent a vírusok, baktériumok számára. Lehetőség szerint kerüljük a tartós stresszt, aludjunk, pihenjünk sokat.
Az erős immunrendszer sem tartja távol teljes mértékben a fertőzést. A nátha kórokozói a környezetünkben tartózkodó fertőzött személyekről cseppfertőzéssel terjednek. Emiatt fontos a higiénia betartása a vírusos időszakban. Mossunk gyakran kezet. Főként tömegközlekedési eszköz használata után, óvodából, iskolából, munkahelyről, orvosi rendelőből vagy vásárlásból hazaérkezve. Gyerekek ne használják egymás után az evőeszközöket, poharakat. Orrfújásra papírzsebkendőt használjunk, ne rongyzsebkendőt.
Ne dohányozzunk! Ez bár általánosságban is megszívlelendő tanács, azonban nátha idején különösen. A dohányzás súlyosbítja a tüneteket, a dohányfüst irritálja a légutakat, nemcsak aktív, de passzív dohányosok esetén is.
A fentiek betartásával nemcsak a nátha megelőzése érdekében, de általános egészségi állapotunkért is sokat tehetünk.
(Magyar Zsuzsanna, lektorálta: Dr. Gocs Nelli, szakgyógyszerész)
2013. 11. 28.