A nyákoldás szerepe a légúti fertőzések kezelésében
A légutak mechanikus védekező rendszere
Az orr melléküregei olyan, nyálkahártyával bélelt, légtartalmú üregek, melyeknek szerepe összetett. A levegő az orrüregben megszűrődik, felmelegszik és párásodik. Az orrüreg belső része nyálkahártyával borított, az elsődleges mechanikai szűrést az orr előcsarnokában lévő szőrök végzik. Az orr belsejében speciális sejtek és mirigyek biztosítják az orr belső felszínének nyákkal való ellátottságát, a nyák termelését. A nyák szerepe a mechanikus védekezés része, hiszen elnyeli és feloldja a belélegzett levegőben lévő részecskéket, így akadályozza meg, hogy a mikroorganizmusok és idegen anyagok a mélyebb és védtelen légutakba kerüljenek.
Az orrban lévő csillószőrök mozgásukkal mintegy kisöprik a termelt nyákot, így az abban oldott idegen anyagokat is.
Az alsó légutakat is egységes, speciális szerkezetű nyálkahártyabélés fedi. Ezt a borítást csillószőrös hengerhám alkotja, a csillószőröket kettős rétegű folyadékfilm fedi. A csillószőrök egy irányba mozognak, a felszínükön lévő folyadékréteget a garat felé irányítják. A váladék útja: az orrból hátra, az orrgarat felé, a tüdőből a gégén át a garatba ürül. Az alsóbb légutak nyálkája köhögés útján távozik.
A légutak lokális immunvédelme
A légzőszerv hámja limfoid szövetekben gazdag, a hámsejtek váladékában megtalálhatóak azok az antitestek, melyek a nyálkahártya védelmét biztosítják a testidegen anyagok, vírusok és baktériumok ellen. Ez a sejtes védekezés fontos szerepet játszik a légutak fertőzésekkel szembeni védelmében és az alsó légutak sterilen tartásában. A felső légutak fertőzései általában a mechanikus és az immunvédelmi mechanizmusok károsodását követően tudnak fellépni.
Légúti megbetegedések és a nyáktermelés megváltozása
Fertőzések, gyulladások, megfázás következményeként a légutakban termelődő nyák mennyisége, minősége és összetétele is megváltozik. Általában a nyálkahártya megduzzad, begyullad, ez a folyamat együtt jár a fokozott nyáktermeléssel. A fertőzések eredményeképpen a csillószőrök sérülnek, így a szervezet mechanikus védelme meggyengül, feladatát nem tudja megfelelően ellátni. A megnövekedett nyák a betegeknek különböző panaszokat is okoz. Orrváladékozás, sűrű köpetürítés lép fel, a torokban, garatban, gégében kínzó, kaparó, irritáló érzés alakul ki.
A betegség súlyosságától függően a váladék sűrűsége eltérő lehet. Kezdetben általában vizes állagú orrfolyás, bő köpetürítés jelentkezik, később a váladék besűrűsödik, tapadóssá válhat, ürítése nehezebb lesz.
A nyákoldás fontossága
Minden nyákoldó kezelés elsődleges célja a szervezet öntisztuló mechanizmusainak a megsegítése. A nyákoldás hozzájárul a légutak megtisztításához, megszabadítva azokat a felgyülemlett nyáktól, mely elhalt sejteket, kórokozókat, idegen anyagokat is tartalmaz. A sűrű állagú tapadós váladék nem csak kellemetlen panaszokat okoz a betegeknek, de a szövődmények kialakulásának veszélyét is magában hordozza. A légutakban a pangó váladék irritálja a nyálkahártyát, ugyanakkor kedvező körülményeket teremt a baktériumok szaporodásához. Az orrban besűrűsödött és letapadt váladék arcüreggyulladás kialakulásához is vezethet, míg a ki nem tisztult alsó légutak a tüdőgyulladás kialakulásának rizikóját növelik meg.
Nyákoldás mellett ilyen esetekben szükség lehet antibiotikumos kezelésre is. A köpet és orrváladékból nyert minta alapján váladéktenyésztés útján választható ki a leghatékonyabban alkalmazható antibiotikum.
A nyákoldás elősegítésére hatékony készítmények állnak rendelkezésre. Egyes szerek a nyák viszkozitásának, azaz sűrűségének csökkentésével segítik a váladék ürítését. Más hatóanyagok a köpetürítés gyakoriságát fokozzák a hörgők ingerlése révén. Harmadik csoportjuk pedig a csillószőrök mozgásának fokozásával járul hozzá a pangó váladék ürítéséhez.
A nyákoldás segítségével megelőzhetőek a felülfertőződések, a szövődmények kialakulása, legyen szó egy egyszerű nátháról, vagy súlyosabb alsó légúti fertőzésről. A nyákoldó készítmények különböző formában érhetőek el: helyileg alkalmazható spray-k, inhaláláshoz való oldatok, belsőleges készítmények, tabletták, szirupok.
(Magyar Zsuzsanna, lektorálta: Dr. Gocs Nelli, szakgyógyszerész)
2014. 10. 06.