Tippek a nátha leküzdésére
A közönséges náthát vírusok okozzák, sajátos, erre kifejlesztett gyógyszer nincs, az antibiotikumok hatástalanok. Enyhe megfázás esetén a tünetek enyhítésére házi praktikákat, valamint vény nélkül kapható készítményeket alkalmazhatunk a minél hamarabbi gyógyulás, és a szövődmények megakadályozása reményében.
Házi praktikák: a párásítástól az infralámpáig
A gyógyulást nagy mennyiségű folyadék fogyasztásával, vitamindús táplálkozással és pihenéssel segíthetjük leginkább. Kamillás inhalálás segíthet az orrdugulás megszüntetésében: nedvesíti az orrnyálkahártyát, és gyulladáscsökkentő hatása is van.
A légutak kiszáradásának megelőzésére fontos a szoba párásítása is, ugyanis a száraz nyálkahártya sérülékenyebb, nehezebb lehet a gyógyulás. A párásító folyadékba, de akár ruhánkra, ágyneműnkre is tehetünk eukaliptusz vagy mentol tartalmú illóolajokat.
Infralámpa-kezeléssel is próbálkozhatunk, csökkenti a nyálkahártya duzzanatát, gyakori orrfújással segíthetjük a váladék eltávolítását, ehhez elengedhetetlen a helyes orrfújási technika is: mindig csak az egyik orrlyukat fújjuk. Fontos, hogy mindig mossunk kezet orrfújás után, és mindig tiszta zsebkendőt használjunk. Orrunk kivörösödését zsíros kenőcsök használatával – már a nátha kezdetén – megelőzhetjük.
Vény nélkül kapható szerek
A fentebb említett praktikákat vény nélkül kapható szerekkel jól kiegészíthetjük, elviselhetőbbé tehetjük a betegséget, és sokat teszünk a szövődmények elkerüléséért is. A patikákban nagyon sokféle készítményhez juthatunk hozzá, az alábbiak segítséget nyújthatnak az eligazodásban.
Nátha, torokfájás, köhögés
Mivel az orrban pangó váladék a felelős a bakteriális felülfertőződések, a súlyosabb szövődményekkialakulásáért, ezért az orrnyálkahártya-duzzanat csökkentése és az orrváladék eltávolítása kulcsfontosságú. A rengeteg orrcsepp és orrspray között hatékony választás a Rinofluimucil orrspray, mely kettős hatóanyag tartalma révén nemcsak az orrnyálkahártya duzzanatát csökkenti, mint a legtöbb egyéb ilyen szer, hanem a váladékot is oldja. Spray formátuma miatt pedig nagyon jól eloszlik a nyálkahártyán.
A különböző nyákoldó, köptető szerek N-acetyl ciszteint vagy rokon vegyületeit tartalmazzák, melyek a légúti nyák oldásával elősegítik annak kiürülését, erre hatékony, jól bevált megoldás lehet a Fluimucil granulátum és pezsgőtabletta alkalmazása.
A torokfájáson torokfertőtlenítő tablettákkal, láz- és gyulladáscsökkentő pezsgőtablettákkal vagy granulátumokkal segíthetünk.
Hőemelkedés, láz
Ma már vény nélkül hozzájuthatunk a paracetamol illetve ibuprofen tartalmú láz- és fájdalomcsillapítókhoz. Igen nagy választékban kaphatók, hatékonyságukat tekintve összességében ugyanolyanok. Vigyáznunk kell, hogy egy hatóanyagból különböző fantázianéven nehogy túl sokat vigyünk be szervezetünkbe.
Forduljunk orvoshoz szövődmények gyanúja esetén (38° C feletti láz, sárgás-zöldes orrváladék vagy köpet, erős köhögés, arc, homlok vagy fültáji fájdalom).
Idősek, cukorbetegek, szívbetegek, krónikus légzőszervi betegségben szenvedők (például asztma) valamint a dohányosok enyhébb tünetek esetén is legyenek óvatosak a megfázással!