Influenza vagy megfázás?
Az egyik alapvető különbség, hogy a két betegséget más-más kórokozó okozza. Míg az influenzát csak influenzavírusok okozhatják, addig a megfázásért számos különféle kórokozó felelőssé tehető. Az esetek többségében az egyszerű megfázást is vírusok okozzák, például adenovírusok, Coksackie-vírusok, rhinovírusok, respiratory syncytial vírus (RSV), parainfluenza vírusok, és enterovírusok. Összesen több mint 100 különböző vírus lehet a megfázás kórokozója.
Miben különböznek az influenza és a megfázás tünetei?
Noha a háttérben különböző kórokozók állnak, az influenza és a megfázás tünetei sokszor hasonlóak, ezért olykor nehéz megkülönböztetni a két betegséget.
Az influenza tünetei hirtelen jelentkeznek. Általában a betegnek erős fejfájása, végtagfájdalmai vannak, és lázas. A megfázás ezzel szemben kezdetben lappang, a betegnek eleinte csak rossz a közérzete, később megjelennek a tipikus tünetek: kaparó torok, orrfolyás, köhögés.
A száraz ingerköhögés és a torokfájás mindkét betegségre jellemző. A megfázás normál esetben nem jár lázzal, legfeljebb enyhe hőemelkedéssel. Az influenzás betegnek azonban akár 38,5 oC fölé is emelkedhet a láza. Az influenzára jellemző fejfájás és végtagfájdalom megfázás esetén nem tapasztalható. Az influenzás beteg fáradtabbnak és levertebbnek érzi magát, mint aki meg van fázva. De vigyázat! Ezek a tünetek nem minden esetben jelentkeznek. Vannak betegek, akiknél az influenza nem a jellegzetes tünetekkel jár.
A megfázás többnyire néhány napon belül elmúlik, megszűnnek a tünetek, amennyiben nem lépnek fel komplikációk. Az influenzás betegnek azonban legalább egy hétig ágynyugalomra van szüksége, sokszor hetekig is tarthat, amíg a beteg teljesen meggyógyul.
Az influenza megelőzése érdekében javasolt az influenza elleni védőoltás beadatása minden évben.
Hogyan kezelhető az influenza?
Ha influenzaszerű tüneteket tapasztal, lázas, erősen fáj a feje, végtagfájdalmai vannak, akkor minél hamarabb forduljon orvoshoz! Ha a diagnózis valóban influenza, az orvos keresőképtelen állományba veheti a beteget, súlyos esetben vényköteles gyógyszerek szedését rendelheti el. Az influenzának súlyos szövődményei (pl. bakteriális tüdőgyulladás,, szívizomgyulladás (miocarditis)) is lehetnek! A gyerekek, idősek, szív- és érrendszeri, légzőszervi betegségekben szenvedők, cukorbetegek, valamint immunkárosodott személyek hajlamosabbak a szövődmények kialakulására.
Mit tehet a megfázás tüneteinek csillapítása érdekében?
Az egyszerű megfázás néhány napon belül megszűnik, ám a gyógyulási folyamatot felgyorsíthatjuk, a kellemetlen tüneteket enyhíthetjük a gyógyszertárakban kapható megfelelő készítményekkel (pl. orrsprayek, szopogatós torokfertőtlenítő tabletták, stb.) és sok pihenéssel. Ha a tünetek nem múlnak el három napon belül, forduljon orvoshoz! A megfázás is vezethet szövődmények kialakulásához.