Választható hatóanyagok és kombinációk
A felső légúti betegségek tünetei és veszélyei
A felső légutakat érintő megbetegedések, köztük a nátha, egyik legkellemetlenebb tünete az orrfolyás,orrdugulás és az ebből eredő nehezített légzés, a nyálkahártya kiszáradása. A tünetek nem csak kellemetlen panaszokat okoznak a betegeknek, hanem a pangó váladék felgyülemlése útján szövődmények kialakulásához is vezethetnek, mint például az arc- és homloküreg-gyulladás, középfül-gyulladás. A tartós orrdugulásos állapot az orr nyálkahártyájának és a csillószőröknek a károsodásához vezethet. A beteg nem vagy csak nehezen tud az orrán át lélegezni, így a száján át vesz levegőt. A szájon át történő légzés miatt az alsóbb légutak fogékonyabbá válnak a fertőzésekre, hiszen az orr védekező mechanizmusa nem tudja megszűrni, felmelegíteni és párásítani a belélegzett levegőt. A nehezített légzés az éjszakai pihenést is megzavarja, mely az immunrendszer gyengüléséhez vezethet.
A felső légutak érintettségével járó kórképek esetén az alkalmazott terápiának kettős célt kell elérnie, egyrészt meg kell szüntetnie az orr dugulását, másrészt a nyákoldás fokozásával hozzá kell járulnia a légutak tisztulásához.
Milyen hatóanyagok választhatóak a nátha okozta tünetek enyhítésére?
Ma már számos egy- és többkomponensű készítmény közül lehet választani a felső légúti megbetegedés tüneteinek enyhítése és kezelése érdekében. Vannak csak egyetlen hatóanyagot tartalmazó szerek, és olyan készítmények is, melyek két vagy több hatóanyag kombinációja útján érik el a gyógyhatást. A tünetek sokszínűségét tekintve a több hatóanyagot kombináló készítmények hatékonyabbak lehetnek a panaszok enyhítésében.
Érszűkítők: Szinte minden gyógyszeres orrspray és csepp tartalmaz valamilyen érszűkítő hatással bíró hatóanyagot. Érszűkítő hatóanyagok a tramazolin, xilometazolin, oximetazolin, tuaminoheptán-szulfát, naphazolin, fenilefrin. Érszűkítő hatásuknál fogva csökkentik a nyálkahártya duzzanatát, mérséklik a heves orrfolyást. Használatuk csak megfelelő ideig ajánlatos, általában 7 napnál további alkalmazásuk nem javasolt a hozzászokás veszélye miatt, ráadásul felesleges is, hiszen a tünetek ennyi idő alatt elmúlnak. Ha a javasolt alkalmazási időintervallumban mégsem enyhülnek a panaszok, a továbbiakban szükség lehet más hatóanyagot tartalmazó készítmény alkalmazására.
Az orrtünetek mérséklésére szolgáló érszűkítő hatású anyagok megtalálhatóak egyes belsőlegesen alkalmazható készítményekben is (fenilefrin, pszeudoefedrin), egyéb, a megfázás tüneteit kezelő hatóanyagokkal kombinálva. Az adagolásra vonatkozó előírásokat figyelembe kell venni alkalmazásuk során a mellékhatások valószínűségének csökkentése érdekében.
Nyákoldók: A termelődött váladék ürítését segítő készítmények leggyakrabban belsőleges formában érhetőek el. A nyákoldó szerek hatóanyagai: guaifenesin, acetilcisztein, brómhexin, karbocisztein, ambroxol, terpin-hidrát. A nyákoldó szerek hatásai között jelentős különbségek vannak, egyes hatóanyagok a nyákképzés fokozásával hígítják a besűrűsödött váladékot, mások – köztük az acetilcisztein – elsősorban a sűrű nyák direkt oldásával segítik a kiürülést. Érdekes módon a szisztémás nyákoldók széles választéka mellett lokális használatra kevés készítmény kapható, holott az orrüregben a váladék oldása és ürülésének elősegítése fontos szerepet játszhat a nátha elleni küzdelemben.
Kombinált készítmények:
A többkomponensű készítmények előnye, hogy több frontvonalon tudják hatásukat kifejteni. Jelenleg két többkomponensű készítmény érhető el orrspray formájában. A spray alkalmazásának előnye, hogy a cseppekkel szemben nem folynak vissza a garatba, a hatóanyagok porlasztva egyenletesen vonják be az orr nyálkahártyáját, így nagyobb felületen hatnak, és az adagolás is precízebben szabályozható. Az egyik készítmény tuaminoheptán-szulfát érszűkítő hatóanyag mellett nyákoldó komponensként acetilciszteint tartalmaz. Az acetilcisztein a sűrű, tapadós váladékban lévő diszulfid hidak bontásával folyósítja el a nyákot, ezzel segítve a váladék eltávolítását, azaz az orrfújást. A rendszeres, jó technikával elvégzett orrfújás pedig hatékony lehet a nátha szövődményeinek, köztük az arcüreggyulladásnak a kivédésében.
A másik kombinált hatóanyagú orrspray brómhexin nyákoldót és oximetazolin érszűkítőt tartalmaz.
(Magyar Zsuzsanna, lektorálta: Dr. Gocs Nelli, szakgyógyszerész)
2014. 10. 06.