Az allergiás orrdugulás
Az allergiás rhinitisben szenvedők immunsejtjei szélsőségesen reagálnak az egyébként ártalmatlan anyagokra, ami lehet pollen, háziporatka, állati szőr vagy penészgomba. Ezek az anyagok egészséges (nem allergiás) személyekben semmilyen reakciót nem okoznak. Az allergiás rhinitis tüneteit súlyosbítják az olyan káros környezeti anyagok, mint az ózon, a cigarettafüst, a szálló por, illetve a hisztamin-tartalmú élelmiszerek, vagy olyan nem specifikus ingerek, mint pl. szagok, párás levegő, hideg/meleg.
Hogyan alakul ki az orrdugulás?
Az allergén belégzését követő néhány percen belül az orrnyálkahártyában gyulladásos folyamat zajlik le. Az allergént az immunrendszer hízósejtjei ismerik fel, ezek felületén IgE-antitest található, ami antennaként működik, és az allergénnel kötésbe lép. Ennek hatására még több hízósejt, hisztamin és egyéb hírvivőanyagok szabadulnak fel. Ezek okozzák a helyi gyulladást. Ennek következtében az orrnyálkahártya megduzzad, viszketés, fokozott orrváladék termelődés tapasztalható. Az orrjáratok beszűkülnek, és kialakul az orrdugulás. Az ilyen akut tünetek néhány perccel az allergénnel való érintkezés után jelentkeznek. Az is előfordulhat, hogy az allergénnel való hosszabb távú terhelés hatására a tünetek késleltetve jelennek meg. Ilyenkor a nyálkahártya-gyulladás később következik be, ebben az esetben az IgE-antitesteknek nincs szerepük a panaszok kialakulásában.
Az allergiás nátha legjellegzetesebb tünetei közé tartozik az orr viszketése, a gyakori tüsszögés, a kaparó torok, az orrfolyás (az orrváladék átlátszó, híg és világos), az orrdugulás, a szájpadlás, a szem és az orr viszketése, a szaglás romlása, vagy a szaglóképesség átmeneti elvesztése, továbbá jelentkezhet koncentrációzavar, fáradtság és alvászavar is.
Az allergiás nátha nem jár életveszélyes tünetekkel, sok páciens elbagatellizálja, és nem fordul időben orvoshoz, nem kezelteti betegségét. Kezelés hiányában azonban olyan súlyos szövődmények léphetnek fel, mint az orrmelléküreg-gyulladás, a kötőhártya-gyulladás, a középfülgyulladás és az asztma. Idejében megkezdett terápiával nagyon jó eredmények érhetők el, a megfelelő gyógyszerekkel enyhíthetőek a panaszok, a beteg életminősége javul, és elkerülhetőek a szövődmények.
Az allergiás rhinitis tünetei közül a betegek többségének az orrdugulás jelenti a legnagyobb problémát. Mivel az akadályozott légzésnek káros következményei lehetnek (pl. fejfájás, horkolás, a torok nyálkahártyájának kiszáradása, esetleg légszomj), a problémát mielőbb kezelni kell. A kezeletlen allergia asztma kialakulásához vezethet, ezért az allergia terápiájának első és legfontosabb része a diagnózis felállítása. A különféle gyógyszeres kezelések mellett az immunterápia jelenthet megoldást a problémára, ám a javulás elérése hosszú folyamat, ezért a tüneteket addig is enyhíteni kell. Az orrdugulás gyors és hatékony megszüntetésére a gyógyszeres kezelés kiegészítéseként kiváló megoldást jelentenek például azok a patikákban kapható orrspray-k, amelyek lelohasztják az orrnyálkahártya duzzanatát, ezzel szabad légzést biztosítva a páciensnek. Ezen készítmények alkalmazása során a kívánt hatás elérése érdekében tartsa be az ajánlott dózist. Az orrnyálkahártya-lohasztó orrspray-ket egyszerre ne alkalmazza az előírt időnél tovább, ami maximum egy hét lehet! Tartson pár hét szünetet, amíg újra alkalmazni kezdi a készítményt! A köztes időben használhat pl. sós vizes orrspray-t.
(Bak Marianna, lektorálta: Dr. Árki Ildikó)
2014. 03. 11.