Kétkomponensű orrspray
A megfázás során az orrüreget bélelő nyálkahártya megduzzad, mert a benne futó erekből több folyadék lép ki. Ez okozza a nyálkahártya vizenyőjét, amit a betegek kellemetlen orrdugulásként élnek meg. Emellett fokozódik az orrváladék termelődése, és általában be is sűrűsödik, ami többnyire a váladék pangásához vezet.
A rendszerint 7-10 napig tartó megfázás időnként komolyabb szövődményekbe torkollhat, különösen, ha nem fordítunk kellő figyelmet a megfelelő kezelésre és pihenésre. Ezen szövődmények rendszerint bakteriális felülfertőződés eredményei: fülgyulladás, arcüreggyulladás, esetleg az alsóbb légutak gyulladása (hörghurut, tüdőgyulladás).
Szerencsére ma már igen hatékony, vény nélkül is elérhető készítmények állnak rendelkezésünkre, melyek segítségével nagymértékben enyhíthetőek az orrdugulás, az orrfolyás tünetei.
Bár igencsak széles a rendelkezésre álló szerek palettája, érdemes néhány dolgot átgondolni és megfontolni a választás előtt. Bizonytalanság esetén pedig nyugodtan kérdezzük meg kezelőorvosunkat, gyógyszerészünket is.
Mindenekelőtt érdemes azt eldönteni, hogy orrcseppet vagy orrspray-t szeretnénk. Előbbi hátránya, hogy többnyire csak a becseppentés helyén hat, a felesleges mennyiség pedig kesernyés utóízt hagyhat maga után, a garatfalon való lecsorgását követően. Ezzel szemben a spray formátumnál az orrjáratba befújást követően a porlasztott mikro-cseppecskék távolabbi területekre is eljutnak. Gyermekek esetén inkább a spray forma javasolt, egyrészt, mert heves tiltakozásuk sokszor igencsak megnehezíti a becseppentés folyamatát, másrészt a lecsorgó folyadék keserű utóíze tovább fokozhatja ellenállásukat a későbbi kezelés során.
Az orrspray lehet egy- vagy kétkomponensű. Az előbbi csoportba tartozók hatóanyaga rendszerint valamilyen dekongesztáns, azaz érösszehúzó hatású anyag. Ezek a duzzadt nyálkahártyára való érkezést követően, szűkítik az ott futó kapillárisok átmérőjét. Emiatt kisebb mennyiségű folyadék képes kilépni a szövetek közti térbe, így csökken az ödéma (nyálkahártya-duzzanat) nagysága, szűnik az orrdugulás.
A kétkomponensű készítmények emellett tartalmaznak egy másik, rendszerint a váladék oldását és hatékony kiürülését elősegítő hatóanyagot is. Ezek közül az egyik, bizonyítottan hatékony kémiai anyag az N-acetil-cisztein (NAC). A NAC a sűrű, tapadós váladékban fellelhető ún. diszulfid-hidak bontása révén oldja azt, és így az immár hígabb váladék jóval könnyebben távozik a légutakból.
Mindez azért fontos, mert a nátha következtében kialakuló szövődményes arcüreggyulladások hátterében szinte minden esetben megfigyelhető a váladék pangása, ami ideális táptalaj a fertőzést okozó baktériumok számára. A váladék oldása megkönnyítheti annak kiürülését, a rendszeres orrfújás pedig segíthet megelőzni a nem kívánt szövődményeket.
Naponta 3-4 alkalommal, egy héten keresztül biztonságosan használható az orrspray, ennél gyakrabban illetve egy hétnél hosszabb időtartamra nem szabad használni. Ha a légúti panaszok ennyi idő alatt sem enyhülnek, netán rosszabbodnak, vagy újabb panaszok lépnek fel, mindenképpen szakorvosi felülvizsgálatra, és egyéb, kiegészítő kezelésekre lehet szükség.
(Magyar Zsuzsanna, lektorálta: Dr. Gocs Nelli, szakgyógyszerész)
2014.01.13.