A higiénia fontossága megfázás esetén
Korunkban elsősorban az influenza– és náthavírusok okoznak járványos megbetegedéseket. Még mindig sokan nincsenek tisztában azokkal az alapvető higiéniás szabályokkal, melyekkel mérsékelhető a nátha– és influenzavírusok terjedése.
A kézmosás fontossága
Bár ez egy triviális szabálynak tűnik a napi higiénia tekintetében, mégis kevesen ismerik a kézmosás helyes módját. A felnőtt lakosság nagy része tudatában van annak, hogy az illemhely, illetve tömegközlekedési eszközök használata után, valamint étkezések előtt kezet kell mosni. A problémák sokkal inkább a nem hatékony kézmosás technikájában rejlenek.
Kutatások igazolják, hogy ha a kezünket nem alaposan, legalább csuklóig beszappanozva, 20 másodperc időtartamig mossuk, olyan, mintha nem is tettünk volna semmit. A helyes kézmosás másik alapszabálya a meleg víz használata és a folyó vízzel való öblítés. A kéz higiéniájához elengedhetetlenül hozzátartozik a kézmosás utáni szárazra törlés. A szárítás két leghatékonyabb módja az eldobható papírtörlő használata és a hősugárzó készülék segítségével történő szárítás. Egyes kimutatások szerint egy ember átlagosan hatszor érinti meg az orrát egy óra alatt. A kéz egyetlen négyzetmilliméterén akár 10 millió baktérium is jelen lehet, bár legtöbbjük ártalmatlan. Ha a nátha vagy az influenza vírusától fertőzött ember kezét vizsgáljuk, akkor még fontosabb a megfelelő kéz-higiénia betartása.
Egyesek túlzásba is vihetik a kézmosás idejét, hiszen sem túl sokáig, sem túl gyakran nem célszerű kezet mosni, mert a bőr az elsődleges fizikai védelmi kapu, így ha az sérül, a kórokozók könnyebben bejutnak a véráramba.
Fertőzéses időszakban célszerű kézfertőtlenítő termékek alkalmazása is, kiváltképpen ha nincs lehetőség a megfelelő, meleg vízzel történő kézmosásra. Különös figyelemmel kell lenni a kézmosási szabályok betartására a gyermekek, idősek, krónikus betegségben szenvedők esetében. Családon belüli nátha-, influenza betegség esetén fokozott figyelmet kell fordítani a családtagok kézhigiéniájára.
A kórokozók terjedésének megállítása a higiéniás szabályok betartásával
Családon belüli náthavírus fertőzés esetén célszerű a beteg személy lehetőségekhez mért szeparációja. Így például a beteg által használt evőeszközök, edények fertőtlenítése, illetve, amennyiben megoldható, a beteg külön helyiségben való tartózkodása. Sokat segíthet a fertőzés terjedésének megakadályozásában a közös használatú tárgyak rendszeres fertőtlenítése. Közös használatú tárgyakon értendőek a villanykapcsolók, kilincsek, billentyűzet, csaptelepek stb.
Nem szabad elhanyagolni a rendszeres szellőztetés fontosságát sem, hiszen a beteg tüsszentésével, köhögésével kórokozókat és fertőző ágenseket ürít a helyiség légterébe. A szellőztetéssel megoldható az adott helyiség légcseréje, így kiküszöbölhető, hogy az egészséges ember kórokozókkal találkozzon a légvétel során. A szellőztetés során figyelemmel kell lenni arra, hogy az rövid ideig tartson, de intenzív légcseréhez vezessen.
Egyetlen tüsszentés elérheti akár a 160 km/h sebességet is, míg a tüsszentés során közel 40 ezer apró csepp kerül a légtérbe. A tüsszentéssel terjedő kórokozók nagy része testen kívül pár órán belül elpusztul, de egyes kórokozók akár 72 óráig is élet- és fertőzőképesek maradnak.
Nátha– és influenza fertőzés esetén a betegek rendszeresen használnak zsebkendőket. Kevesen tudják, hogy a régi textil zsebkendőkben a kórokozók sokáig fertőzőképesek maradnak. Gyakori zsebkendő használat mellett javasolt az egyszer használatos, higiénikus papírzsebkendő alkalmazása, melyet a beteg elzártan (zárható zacskóba becsomagolva) helyezzen a hulladékgyűjtőbe.
Családon belüli fertőzés megelőzésére, különösen ha kisgyermek, krónikus betegségben szenvedő idős ember is van a közösségben, alkalmazható a gyógyszertárakban kapható szájmaszk is. A szájmaszk segíthet megelőzni a cseppfertőzés útján terjedő vírusok járványos terjedését.
Munkahelyeken is fontos felhívni a nátha- és influenza vírusok által fertőzött munkavállalók figyelmét arra, hogy a virulens időszakban ne menjenek közösségbe. Óvodákban és iskolákban szintén fontos, hogy a még fertőző gyermeket ne küldjük zárt közösségbe a járvány megelőzése érdekében.
(Magyar Zsuzsanna, lektorálta: Dr. Gocs Nelli, szakgyógyszerész)
2014. 03. 11.